piątek, 4 stycznia 2013

Ekspresowe Rogaliki Drożdżowe W Cukrze







Opis: W każdej kategorii wypieków mamy swoje ulubione przepisy. Zatem jeśli chodzi o rogaliki, to przepis na dzisiejsze jest moim ulubionym.
Nie dlatego, że ponownie posługuję się sposobem na szybkie ciasto drożdżowe bez kilkukrotnego wyrastania i długotrwałego wyrabiania jak w przypadku Błyskawicznego I Prostego Ciasta Drożdżowego Z Owocami - chociaż to też jest wielkim plusem tych rogalików, a takie przepisy przylegają do mnie dość chętnie ;) A propos wspomnianego ciasta, to tym, którzy się do niego przekonali, a jest Was wielu, radzę nawet nie zastanawiać się nad zrobieniem rogalików, ponieważ ich struktura bardzo przypomina naszego szybkiego drożdżowca, a podobnie trudu w ich wykonaniu też nie znajdziecie  ;)
 Rogaliki w cukrze wprost uwielbiam za całokształt - szybkie, tanie, a pyszne tak bardzo, że nawet mój M., który nie jada wypieków drożdżowych (pomijając chleb i bułki) jest nimi zachwycony.
Pewnego razu ktoś zwrócił mi uwagę na to, że podałam owy przepis z nieokreśloną poprawnie nazwą, ponieważ uważał je za rogaliki krucho-drożdżowe, a nie drożdżowe. Prawda jest taka, że pod nazwą drożdżowe kryje się ogólne określenie opisywanych rogalików.
Nie są one ani drożdżowe, ani krucho-drożdżowe, ponieważ ich smak to coś pomiędzy tymi dwoma rodzajami ciasta drożdżowego. Zewnętrzna warstwa to cukier zapiekany w rozmąconym jajku, co może przypominać nam niegdyś bardzo popularne ciastka z dziurką i posypką cukrową. Wewnętrzna część rogalików jest miękka i delikatna.
Czasami dodatkowo wzbogacam ich smak ekstraktem z pomarańczy, co bardzo mi odpowiada, ale bez niego są również pyszne.
Polecam serdecznie.


Pochodzenie: kuchnia polska; nieznacznie zmodyfikowany przepis z internetu


Ilość: 17-20 rogalików





Składniki:
  • 0,5 szkl. gęstej śmietany 18%
  • 60 g świeżych drożdży 
  • 500 g mąki
  • 200 g  masła/margaryny
  • 2-3 łyżki cukru
  • 1,5 łyżeczki ekstraktu z pomarańczy (można zastąpić olejkiem pomarańczowym)
  • 250-350 g powideł lub twardej marmolady*
  • 1 jajko rozmącone
  • 0,5-1 szkl. cukru kryształu
* początkującym w lepieniu rogalików polecam użyć marmolady, ponieważ jej twarda postać może okazać się łatwiejszym rozwiązaniem, gdyż nie wypływa tak z rogalików jak powidła



Przygotowanie Początkowe:
  1. Do głębszego naczynia wlać śmietanę.
  2. Pokruszyć drożdże.
  3. Wymieszać widelcem dla uzyskania jednolitej konsystencji (masa może mieć małe grudki, ale poza tym drożdże bez problemu powinny się lekko rozpuścić).
  4. Do miski przesiać mąkę.
  5. Dodać pokrojone w mniejszą kostkę masło. 
  6. Dodać cukier.
  7. Wlać drożdże ze śmietaną. 
  8. Dodać ekstrakt pomarańczowy.
  9. Wszystko wymieszać.
  10. Wyrobić ciasto na gładką kulę (ciasto na początku będzie bardzo kruche; może wydawać się nawet, że nie powstanie z niego elastyczna i jednolita kula, ale po 10 minutach wyrabiania ciasto uzyska jednolitość i plastyczność).
  11. Ciasto podzielić na 2 równe części.
  12. Rozwałkować na kształt koła o grubości 3-4 mm.
  13. Podzielić nożem/nożem do pizzy na równe trójkąty.
  14. Nakładać powidła/marmoladę ( u mnie 1. pełna łyżeczka) na ok. 2/3 wysokości trójkąta.
  15. Zwijać od szerszej części do węższej w rulonik.
  16. Kształtować rogaliki.
  17. Dobrze zlepić brzegi, aby powidła/marmolada nie wyciekła z nich podczas pieczenia.
  18. Górną część rogalików (pomijając tylko spód, na którym będą się piekły) maczać w jajku (można pomóc sobie pędzelkiem), a następnie w cukrze.




Przygotowanie Końcowe:
  1. Układać w większych odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (w przeciwnym razie rogaliki przywrą do blaszki).
  2. Rozgrzać piekarnik do 180*C.
  3. Włożyć rogaliki do piekarnika. 
  4. Piec 25-35 min. do lekkiego zbrązowienia do momentu, kiedy środek ciasta w rogaliku będzie upieczony (trzeba przekroić rogalika na pół, aby się upewnić).
  5. Studzić na kratce.
  6. Można przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku.


18 komentarzy:

  1. Częstuję i pozdrawiam:)
    Pysznie się zapowiadają!

    OdpowiedzUsuń
  2. Niesamowicie pysznie wyglądają. Są naprawdę wspaniałe!:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Rewelacyjne!! Wyglądają strasznie apetycznie, chyba muszę ich wypróbować... ale to jak wyzdrowieję :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie życzę szybkiego powrotu do zdrowia ;) Pozdrawiam.

      Usuń
  4. Wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam!! Nie czekajcie długo z robieniem, bo są proste, a co najważniejsze PYSZNE!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że tak o nich piszesz i smacznie pozdrawiam ;)

      Usuń
  5. Ja również je zrobiłam, bo akurat kostka drożdży w lodówce nie mogła znaleźć zastosowania, więc przepis nadarzył się idealnie. Rogaliki przepyszne i zostały już tylko 2, więc następnym razem muszę zrobić z podwójnej porcji. Dzięki za przepis.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że rogaliki tak zasmakowały. U mnie również nastepnym razem muszą byc z podwójnej porcji, poniewaz zrobiłam je z myślą o córce, a mianowicie o jej śniadaniu do szkoły i zamroziłam większość. Niestety nie pomogło to w ich przechowaniu, bo córka wyciągała je z zamrażalnika i rozmrażała. W efekcie końcowym został juz tylko jeden rogal akurat na jutrzejszy pierwszy dzień szkoły ;) Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  6. miodzio, przepięknie to wygląda. Dobrze, że jutro sobota więc będzie się działo..

    OdpowiedzUsuń
  7. Rogaliki są boskie...przed chwilą wyjęłam je z piekarnika.Upiekłam z 3 szklanek mąki,wyszło 50 zgrabnych średniej wielkości rogalików.I ten cukier(posypałam trzcinowym)....na wierzchu....Takiego właśnie przepisu szukałam.Idealny w każdym calu.Rogaliki przypominające mi smak wczesnego dzieciństwa.Na pewno będę częstym gościem na Pani blogu.Serdecznie pozdrawiam
    Jola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszam jak najczęściej. Cieszę się, że rogaliki smakują i przywołują miłe wspomnienia ;)

      Usuń
  8. Do tego przepisu w ogóle nie potrzeba jajek^^?
    Jestem początkująca i gdy pytałam się innych albo widziałam inne podobne przepisy zawsze były umieszczane w nim jajka. Będę ogromnie wdzięczna za wyjaśnienie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jajko jest potrzebne ale do posmarowania rogalików, zaś w samym cieście nie ma potrzeby dodawania jajka. Śmietana odgrywa tu dużą rolę i jajka są zbędne. Pozdrawiam. Mam nadzieję, że rogaliki będa smakować ;)

      Usuń
  9. Wczoraj zachwycałam się błyskawicznym ciastem, dziś ponarzekam na rogaliki... Te na Twoim zdjęciu sa cudowne, mi niestety nie wyszly takie, siedza w piecu już godzine i wciąż kawałeczek ciasta (pod dżemem) jest niedopieczony. Po pol godz. miałam już wyjmować bo były pięknie zarumienione, po przekrojeniu zmniejszyłam temp. i czekam, kiedy będą gotowe w srodku. Na dodatek kilka popekalo, dzem się nie wylal wiec nic się nie stało, sa po prostu otwarte od góry ;) Ale cos musiałam zrobić nie tak.
    Moglo mieć znaczenie, ze po ulepieniu staly za długo zanim piec się nagrzal? Wydaje mi się ze były strasznie klejące i miękkie przed wsadzeniem do piekarnika...
    Tak czy inaczej - te przekrojone na pol już sa gotowe i w smaku rzeczywiście swietne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Robię te rogaliki dość często, ciasto nigdy nie jest bardzo klejące, więc może faktycznie za długo stały, ale jeśli nie było w domu zbyt gorąco, a ciasto nie wyrabiałaś za długo tylko do połączenia się składników i utworzenia plastycznej kuli to nie powinno się tak stać. Zawsze można dodać tą większą szczyptę mąki. Następna sprawa to pęknięcie, może było spowodowane zbyt ciasnym zwinięciem i zlepieniem rogalików, ponieważ podczas pieczenia ciasto potrzebuje luzu (tak jak w Strucli Makowej, czasami pęka, ponieważ zbyt mocno ją zwiniemy lub jest zbyt obciążona masą). Ciasto pod dżemem (którego nie polecam, najlepiej użyć marmolady lub powideł) mogło być niedopieczone przez nadmierną grubość rozwałkowanego ciasta i wielkość rogalika po zwinięciu. Czasami warto wyciągnąć jednego rogaliki i po lekkim ostudzeniu ciasto dochodzi do siebie, bo czasami to złudzenie surowego ciasta wynika z jego ciepłoty. Pozdrawiam i mam nadzieję, że pomogłam.

      Usuń
  10. Postaram się je jutro upiec, wyglądają zacnie:)

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam i z góry dziękuję za podzielenie się swoją opinią i doświadczeniami. Pozdrawiam.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...