sobota, 30 marca 2013

Życzenia Wielkanocne


Wszystkim czytelnikom Skarbca Kulinarnego życzę:
Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego "Alleluja".

czwartek, 28 marca 2013

Mazurek Orzechowy Z Daktylami










Opis: Mój pierwszy w życiu Mazurek jakiego jadłam i zrobiłam to właśnie ten, którego dziś prezentuję. Także jak widać nie jestem w tej kwestii specjalistką, więc krótko i na temat napiszę, że masa do mojego Mazurka to masa budyniowa z dużą ilością orzechów i mniejszą daktyli. Mazurek sam w sobie nie jest przesłodzony. Polecam wielbicielom orzechowych i budyniowych smaków, a sama od siebie dodam, że jego nadzienie bardzo przypomina mi masę budyniową z Napoleonki, ale w wersji orzechowej.


Pochodzenie: kuchnia polska;  masa zainspirowana przepisem z internetu, spód własnego przepisu


Ilość: forma o wymiarach spodu 16/26 cm

sobota, 16 marca 2013

Kurczak Po Marokańsku Z Daktylami I Migdałami






Opis: Kurczak po marokańsku to kurczak zapiekany w kuskusie z dodatkiem cebuli, czosnku, daktyli oraz migdałów wraz z cynamonem i sokiem z cytryny. Wszystkie te składniki są ważne, ponieważ każdy jeden dodaje przyprawie smaku i każdy z nich można pojedynczo wyczuć w tej potrawie. Potrawa równie dobrze smakuje na drugi dzień, a może nawet najlepiej, ponieważ wtedy całość przesiąka słodkimi daktylami. Jeśli miałabym opisać całość zapominając o tym, iż wcześniej wspomniałam, że każdy składnik w tym daniu da się wyczuć solo, to opis brzmiałby następująco : "Jest to zapiekana potrawa z kurczaka w słodko-kwaśnym kuskusie z przyjemną ilością cebuli". Szybka do przygotowania, komfortowa i jak dla mnie bardzo smaczna. 
Polecam szczególnie tym, którzy lubią słodkie smaki w zestawie mięsnym. 


Pochodzenie: lekko zmodyfikowany przepis z magazynu BBC Good Food


Ilość: ok. 4 porcje 


czwartek, 14 marca 2013

Babka Cytrynowa Z Lukrem Cytrynowym











Opis: Babka o cytrynowym smaku, wilgotnym i mięsistym miąższu, obowiązkowo polana lukrem cytrynowym. Nie wiem co jeszcze mogłabym o niej napisać oprócz tego, że jest moją ulubioną babką. Piekę ją od kilku lat i jeszcze mnie nie zwiodła, choć wiem, że mogłaby, ponieważ dodatek soku do niej może spowodować u niektórych efekt zakalca. Na szczęście mi się to nie zdarza i mogę się nią delektować, gdy tylko zechcę. Prosta, szybka w przygotowaniu, składniki na nią przeważnie każdy z nas ma w domu (no chyba, że nie pijemy herbaty z cytryną ;)). Babka utrzymuje świeżość do trzech dni, a dla jej intensywniejszego koloru dodaję czasami kurkumę, która nie zmienia jej smaku.
Polecam.


Pochodzenie: przepis z internetu


Ilość: średnia babka (piekłam w formie na babkę o poj. 1 l i w 3. foremkach na babeczki o poj. 50 ml każda, ale mozemy ją również upiec w formie o poj. 1,5 l)



środa, 6 marca 2013

Kurczak Murgh Masala








Opis: Kurczak Murgh Masala to danie pochodzące z kuchni indyjskiej. Jest to drobiowy gulasz indyjski smażony na większej ilości masła z dodatkiem cebuli, czosnku, imbiru i pomidorów. Pikantny, aromatyczny i smaczny. Podawany z ogórkowym Relish'em i chlebkami Chapati. 
Kurczak nie jest bardzo popularny, więc tym bardziej zachęcam do spróbowania tego nowo odkrytego (przynajmniej przeze mnie) indyjskiego przepisu.
Polecam. 


Pochodzenie: kuchnia indyjska, przepis z książki "easy INDIAN COOKBOOK''


Ilość: 2 większe porcje lub 3 małe 


sobota, 2 marca 2013

Pakora/Bhaji Z Ziemniaków I Cebuli







Opis: Dzisiaj proponuję Wam indyjskie kulki z warzyw połączonych z mąką, a następnie smażonych na głębokim oleju. Nazywane są Pakora lub Bhaji. Jest to przekąska podawana przed głównym daniem w Indiach.  Przeważnie występuje w wersji solo z każdym z warzyw, ale ja pozwoliłam sobie połączyć dwie najpopularniejsze wersje tych indyjskich przekąsek, które czasami można spotkać w duecie jak u mnie.
W moim domu sprawdziły się znakomicie na ciepło jak i na zimno między innymi jako przekąska przed pierwszym daniem, ale również pomiędzy posiłkami na wieczorze indyjskim jak i jako solowe danie obiadowe na ciepło. Trochę przypominają nasze polskie placki ziemniaczane. Świeże są z wierzchu chrupiące, a w środku miękkie i lekko gumowe. Po dłuższym czasie lekko tracą na chrupkości, ale są również smaczne i można je wtedy podawać na zimno. Przygotowanie ich to zaledwie kilka minut, a smakują naprawdę dobrze. Zazwyczaj podawane są z dipem jogurtowym. U mnie dip jogurtowy również według jednego z indyjskich sposobów, czyli z orzeszkami ziemnymi.
Polecam.


Pochodzenie: kuchnia indyjska


Ilość: ok. 20 kulek formowanych z czubatej łyżki 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...