czwartek, 31 maja 2012

Spaghetti Z Tuńczykiem I Pomidorami







Opis: Spaghetti z tuńczykiem i pomidorami to moja wariacja na temat Spaghetti al tonno. Ja dodałam do mojego spaghetti śmietanę kremówkę, ponieważ wersja oryginalna jest dla mnie zbyt szorstka w smaku. Ta pomimo zawartości śmietany nie jest ciężka, ale kremowa. 
Spaghetti z tuńczykiem to danie, które przyrządza się w mniej niż 15 min. Jest sycące  i bardzo smaczne. Osobiście wolimy ją chyba od Spaghetti Bolognese, ponieważ jest lżejsze. 
Szczerze polecam.


Pochodzenie: przepis własny


Ilość: 4-6 porcji 

wtorek, 29 maja 2012

Sałata Z Ogórkiem I Śmietaną, czyli Mizeria Z Sałatą







Opis: Sałata z ogórkiem i śmietaną jest bardzo smacznym zamiennikiem do mizerii lub sałaty ze śmietaną i łatwym rozwiązaniem na kompromis, kiedy połowa domowników ma ochotę na mizerię, a druga połowa na sałatę ze śmietaną. Przyrządzam ją na słodko-kwaśno. Sałatę najlepiej podawać natychmiast po przyrządzeniu, ponieważ inaczej straci swoją chrupkość (na zdjęciu sałata po dłuższej chwili po przyrządzeniu- straciła chrupkość i wytworzyła więcej płynów).
Szczerze polecam.

A może masz ochotę na mizerię słodko-kwaśną? Jeśli tak, to przepis znajdziesz tutaj: Mizeria (na słodko-kwaśno)

Pochodzenie: kuchnia polska; przepis własny


Ilość: 4 porcje, z czego każda mieści się na salaterce o poj. 250 ml 


środa, 23 maja 2012

Sernik Chałwowy Z Musem Czekoladowym (na zimno i bez cukru)







Opis: Sernik chałwowy z musem czekoladowym to wprost uczta dla smakoszy chałwy i czekolady, chociaż nie tylko tym sernik zasmakuje. Masa serowa jest bardzo chałwowa, ale nie przesłodzona, zaś mus czekolady to mieszanka mlecznej i gorzkiej czekolady, więc wypośrodkowana słodycz czekolady. Spód ciasteczkowy, który idealnie się kroi za sprawą masła i dodatku miodu. W samej masie serowej również znajduje się miód zamiast cukru. Całość wbrew pozorom nie jest słodka, lecz umiarkowana. Sernik należy do tych, których przepis często będzie odświeżany w Naszej kuchni. Sernik chałwowy stał się Naszym drugim ulubionym sernikiem na zimno, a czy Wam tak zasmakuje, jestem ciekawa.
Szczerze polecam.


Pochodzenie: przepis własny (przepis na mus czekoladowy zaczerpnęłam z internetu)


Ilość: tortownica o śred. 21-24 cm (ja piekłam na 24. cm i wyszedł trochę niski)


poniedziałek, 21 maja 2012

Mizeria (na słodko-kwaśno)








Opis: Mizeria to mój ulubiony letni dodatek do dania z ziemniakami w roli głównej. Kiedy kilka lat temu na pewnym obiedzie zostałam poczęstowana mizerią, która została wyłącznie przyprawiona pieprzem i solą, nie wiedziałam, że taka wersja w ogóle istnieje. Czegoś mi w niej brakowało.
Moja Babcia przyrządzała ją na słodko-kwaśno, oczywiście również z dodatkiem soli i tak samo przyrządza ją moja Mama oraz wszyscy w Naszej Rodzinie. Ja również przygotowuję ją w taki sposób do dnia dzisiejszego i tylko taka mizeria smakuje dla Nas wyśmienicie. Nigdy nie zamieniłabym jej na wersję z solą i pieprzem.
Mizeria z ogórków startych na tarce jest rzadszą wersją, którą należy jeść łyżeczką.
Polecam szczerze.

A może masz ochotę na sałatę z ogórkiem i śmietaną, przyrządzaną podobnie do tej mizerii? Jeśli tak to przepis znajdziesz tu: "Sałata Z Ogórkiem I Śmietaną"


Pochodzenie: kuchnia polska; przepis ogólnodostępny i rodzinny


Ilość: 3-5 porcji


niedziela, 20 maja 2012

Zapiekanka Chłopska







Opis: Zapiekanka chłopska składa się z ziemniaków, jajek, kiełbasy i sera żółtego. Wszystko układane warstwami i zapiekane. Moje ziemniaki były całkowicie ugotowane i bardzo kruche dlatego też zapiekanka nie wygląda zachęcająco po przełożeniu jej na talerz. Zapiekankę można podawać solo, ale Nam bardziej smakowała z wersją rzadszego sosu czosnkowego.
Polecam.


Pochodzenie: przepis dostałam od Mamy


Ilość: forma o śred. 28 cm; 4-6 porcji 


piątek, 18 maja 2012

Wafle Z Galaretką







Opis: Wafle o masie galaretkowej smakują nam bardzo, ponieważ nie są tak mdłe i słodkie w porównaniu do tych z masą czekoladową, a nawet powiedziałabym, że lekko orzeźwiające. Moja Oliwka sięgała po nie cały dzień, póki się nie skończyły, z resztą ja również chętnie się nimi częstowałam :) Użyłam galaretki truskawkowej o naturalnych barwnikach, ale myślę, że można poeksperymentować z innymi kolorami i smakami.
Polecam szczerze.


Pochodzenie: przepis z internetu


Ilość: 1 paczka wafli 23/28 cm, w których znajduje się 6 płatów wafli



Składniki:
  • 125 g margaryny
  • ok. 0,5 szkl. cukru
  • 1,5 szkl. słodkiej śmietanki o dowolnej zawartości tłuszczu (ja użyłam 30%)
  • 2 galaretki w proszku (ja użyłam truskawkowych o naturalnych barwnikach)
  • 1 opakowanie wafli (6 płatów wafli o rozm. w okolicach 28/28 cm)



Przygotowanie:
  1. Margarynę wraz z cukrem włożyć do rondla/małego garnka.
  2. Podgrzewać na średnim płomieniu do momentu rozpuszczenia się margaryny i powstania gęstego syropu z cukru (cukier nie roztopi się, granulki rozpuszczą się, ale powstanie gęsty syrop cukrowy, który nie połączy się z margaryną).
  3. Dodać śmietankę.
  4. Podgrzewać na średnim płomieniu do momentu połączenia się składników i osiągnięcia wysokiej temp. płynu, ale nie doprowadzić do zagotowania.
  5. Wsypać galaretkę.
  6. Mieszać cały czas podgrzewając bez gotowania do momentu rozpuszczenia się galaretki .
  7. Odstawić z płomienia.
  8. Ostudzić.
  9. Gdy zacznie gęstnieć, posmarować pierwszy wafel na stronie z głębszymi wgłębieniami kratki (masy wystarcza na posmarowanie każdego wafla tak, aby kratki były całe wypełnione).
  10. Na niego położyć natychmiast następny wafel i postąpić z nim w ten sam sposób.
  11. Na sam koniec wafle obciążyć i zostawić na jakiś czas, aby skleiły się.
  12. Po tym czasie wafle włożyć do woreczka i zamknąć, aby nie wysuszyły się.
  13. Kroić bezpośrednio przed podaniem lub pokroić i przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku, aby nie wysuszyły się.

środa, 16 maja 2012

Jajka W Majonezie I Musztardzie Gruboziarnistej Z Kaparami







Opis: Jajka w majonezie podajemy nie tylko na Wielkanoc. Jajka w majonezie często występują na spotkaniach towarzyskich, gdzie cieszą się dużym wzięciem. To przekąska, która sprawdza się w każdej okoliczności. Wygodna, bo bardzo szybka w przygotowaniu i smaczna. Ja proponuję Wam pomysł na jajka w majonezie z dodatkiem musztardy gruboziarnistej, które możemy podawać z kaparami, jeśli tylko lubimy, ale właśnie kapary idealnie pasują do tego rodzaju musztardy. Takie połączenie jest naprawdę smacznym i nieco innym urozmaiceniem zwykłych jajek w majonezie. 
Polecam.


Pochodzenie: lekko zmodyfikowany przepis z pomysłu mojej koleżanki


Ilość: proporcjonalna do ilości połówek jajek



Składniki:
  • duże ugotowane jajka na twardo (ilość według uznania)
  • majonez (1 łyżeczka na 1. połówkę jajka)
  • musztarda (0,5 łyżeczki na 1. połówkę jajka)
  • kapary (ilość według uznania)



Przygotowanie:
  1. Jajka przekroić na pół.
  2. Na żółtku rozsmarować majonez.
  3. Położyć musztardę.
  4. Podawać z kaparami na wierzchu lub obok jajek, aby każdy mógł dodać je bezpośrednio na jajka (ja położyłam obok, ponieważ nie każdy lubi kapary).

poniedziałek, 14 maja 2012

Rafaello Serkowo-Łososiowe







Opis: Kuleczki o smaku serkowo-łososiowym to przekąska przypominająca Rafaello, ponieważ pomimo zawartości serka i łososia, bardzo przypomina wyglądem słodkie firmowe kuleczki. Wewnętrzna i zewnętrzna część kuleczek jest identyczna jak w Raffaello i idealnie pasuje do serkowo-łososiowej masy. Łososiowe Rafaello możemy podać na jakimś spotkaniu ze znajomymi jak również na przyjęciu. Jest to nietypowa przekąska i polecam ją w szczególności osobom o wyrafinowanym smaku, co nie znaczy, że inni nie będą chcieli jej spróbować. Jeśli lubisz wędzonego łososia w towarzystwie serka kremowego, to te kuleczki na pewno Ci się spodobają. 
Polecam.


Pochodzenie: lekko zmodyfikowany przepis z internetu


Ilość: 15 kuleczek wielkości mniej więcej oryginalnych Rafaello



Składniki:
  • 100 g surowego wędzonego łososia
  • 250 g serka kremowego
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • skórka otarta z 0,5 cytryny
  • 1 łyżeczka żelatyny + 1,5 łyżki wody
  • sól
  • pieprz
  • 15 orzechów laskowych
  • wiórki kokosowe



Przygotowanie:
  1. Łososia posiekać na drobne kawałki.
  2. Dodać do serka kremowego. 
  3. Dodać sok oraz skórkę z cytryny.
  4. Wymieszać.
  5. Żelatynę wraz z wodą włożyć do małego garnuszka, postawić na małym płomieniu i mieszać do rozpuszczenia, nie doprowadzając do zagotowania.
  6. Dodać do niej odrobinę masy łososiowo-serkowej, aby żelatyna się zahartowała i rozprowadziła z masą.
  7. Całość wlać do masy.
  8. Wymieszać dokładnie, aby żelatyna rozprowadziła się po całej masie.
  9. Doprawić solą, jeśli jest taka potrzeba (ja nie dałam, ponieważ łosoś i serek są same w sobie słone) i pieprzem do smaku.
  10. Włożyć na jakiś czas do lodówki, aby masa zwarła się, co ułatwi nam formowanie kuleczek.
  11. Uformować wałek i podzielić nożem na 15 równych części.
  12. Do każdej części włożyć w środek orzech laskowy.
  13. Uformować kuleczki.
  14. Obtoczyć je z każdej strony w wiórkach kokosowych.
  15. Włożyć do lodówki.
  16. Schłodzić na ok. 2 godz.
  17. Podawać na zimno.

sobota, 12 maja 2012

Kurczak Tandoori






Opis: Kurczak tandoori to indyjsko-pakistańskie danie. Kurczak jest obierany ze skóry i pieczony w jogurtowej marynacie z przyprawami. Czerwony barwnik dodaje mu charakterystycznego wyglądu i jak dla mnie lekkiej dramaturgii. Barwnik nie jest koniecznością, ale bez niego potrawa będzie miała mocno żółty kolor. Tradycyjnie wypiekany jest w piecu tandoor, gdzie wypiekane są równiez chlebki naan, a temperatura tego pieca wynosi 485*C. 
Początki kurczaka tandoori sięgają 1920 roku, kiedy Kundan Lal Gujral i jego partner Kundan Lal Jaggi prowadzili restaurację w Peszawar w Pakistanie, ale podczas rozbioru przenieśli ją do Delhi w Indii. Osiągnął wielką popularność, do tego stopnia, że królował na oficjalnych bankietach, gdzie zachwycały się nimi największe głowy państw. 
Od siebie mogę dodać tylko tyle, że jest to pierwsze indyjskie/pakistańskie danie, które weszło do Naszego domowego menu na stałe. Kurczak ma lekko ostry smak z małą nutką kwasowości, ale tak naprawdę nie umiem do końca określić jego smaku, po prostu jest bardzo smaczny. Genialny na różnego rodzaju imprezy. Podaję go z chlebkiem naan, czasami z przesmażoną cebulą i sokiem z limonki/cytryny. Jako dodatek możemy również zamiast chlebków naan podać ryż lub sałatkę z ciecierzycy. 
Szczerze polecam.


Pochodzenie: kuchnia indyjsko-pakistańska; przepis z internetu od indyjskiego kucharza


Ilość: 4 porcje






Składniki Podstawowe:
  • 4 nogi z kurczaka


Składniki Na Wstępną Marynatę:
  • 2/3 czubatej łyżeczki soli
  • 2/3 czubatej łyżeczki chilli w proszku
  • 1-1,5 łyżki soku z cytryny




Składniki Na Marynatę Jogurtową:
  • 4 łyżki czubate jogurtu naturalnego
  • 2/3 czubatej łyżeczki kolendry w proszku
  • 2/3 czubatej łyżeczki kuminu 
  • 2/3 czubatej łyżeczki garam masala
  • 2 cm startego świeżego imbiru lub 1,5 czubatej łyżeczki imbiru w proszku
  • 2 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
  • 2/3 pełnej łyżeczki pieprzu
  • 2/3 czubatej łyżeczki kurkumy
  • niecała łyżeczka barwnika w płynie (opcjonalnie)
  • 2-3 łyżki oleju



Składniki Dodatkowe (opcjonalnie):
  • chlebki Naan
  • ugotowany ryż z dodatkiem curry (ilość ustalana indywidualnie)
  • 2 średnie cebule


Przygotowanie Kurczaka:
  1. Kurczaka obrać ze skóry i ze zbędnego tłuszczu.
  2. Naciąć z każdej strony w 3-5 miejscach nożem (każde nacięcie ok. 5 cm, w zależności od wielkości nóg kurczaka).



Przygotowanie Wstępnej Marynaty:
  1. Składniki na marynatę wymieszać ze sobą, aby powstała rzadsza masa.
  2. Masę wetrzeć w pierwszej kolejności w nacięcia każdej nogi kurczaka, a pozostałą marynatę na niezamarynowane części nóg.
  3. Odstawić do lodówki na czas przygotowywania jogurtowej marynaty. 






Przygotowanie Jogurtowej Marynaty:

  1. Włączyć piekarnik do 200*C.
  2. Wszystkie składniki na marynatę wymieszać ze sobą na jednolity kolor.
  3. Wysmarować nią z każdej strony nogi kurczaka.
  4. Ułożyć na blaszce/naczyniu żaroodpornym/naczyniu ceramicznym przeznaczonym do piekarnika, a pozostałość marynaty wyłożyć na każdą nogę kurczaka.
  5. Z wierzchu polać nogi olejem. 
  6. Kurczaka można natychmiast przygotować do upieczenia lub odłożyć na 2-4 godz. pod przykryciem, aby się nie wysuszył do lodówki (wtedy nie należy wykładać kurczaka do formy, w której będzie się piekł, gdyż potem naczynie szklane lub ceramiczne może przeżyć szok termiczny i pęknie w trakcie pieczenia) , co zapewni mu wyrazisty smak, ponieważ mięso "przejdzie" marynatą.


Przygotowanie Końcowe:
  1. Włożyć kurczaka do piekarnika.
  2. Piec bez przykrycia ok. 40 min., aby kurczak był w środku miękki.
  3. Rozgrzać grill/patelnię grillową.
  4. Usmażyć z obu stron wyciągnięte prosto z piekarnika nogi z kurczaka.
  5. Zaraz potem dodać pokrojoną w piórka cebulę i smażyć/dusić równomiernie z kurczakiem.
  6. Podawać na ciepło wraz z cebulą i wybranymi składnikami dodatkowymi.
  7. Sos powstały z pieczonego kurczaka można również wykorzystać jako polanie kurczaka lub ryżu po wierzchu.

piątek, 11 maja 2012

Krajanka Z Rabarbarem I Pełnoziarnistą Kruszonką






Opis: W czasie sezonu na rabarbar, aż grzech nie wykorzystać tego owocu w wypieku. Co prawda ja nie przepadam za nim w postaci solo, ponieważ jest dla mnie za kwaśny, ale mam swój patent na ten kwaśny owoc. Otóż posypuję rabarbar brązowym cukrem i podczas pieczenia owoce rozpadają się i tworzą tak jakby syrop, który po upieczeniu smakuje wyśmienicie. Rabarbar ma lekko karmelowy posmak. Ciasto z krajanki balansuje pomiędzy ciastem ucieranym a półkruchym. A kruszonka jest bardzo chrupiąca i pełnoziarnista, więc jeśli ktoś już kiedyś upodobał sobie pełnoziarniste wypieki, to ta krajanka zasmakuje mu na pewno. 
Ciasto można podawać w ciepłej postaci chwilę po upieczeniu lub ostudzone podgrzać w mikrofalówce i podawać z gałką lodów waniliowych lub bitą śmietaną. Druga opcja to podanie na zimno, gdzie smakuje równie smacznie - rzecz gustu.
Ogólnie ciasto jest bardzo smaczne, więc polecam. 


Pochodzenie: przepis własny


Ilość: forma o wym. 23/32 cm 



Składniki Na Ciasto:
  • 200 g margaryny o zimnej temp.
  • 300 g mąki pszennej
  • 100 g cukru
  • 2 duże jajka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego



Składniki Na Wypełnienie Ciasta:
  • ok. 0,5 kg rabarbaru (umytego, oczyszczonego i pozbawionego liści)
  • 3 czubate łyżki ciemnego brązowego cukru



Składniki Na Kruszonkę:
  • 0,5 kostki zamrożonej margaryny *
  • 0,5 szkl. cukru kryształu
  • 1 szkl. mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 100 g białej czekolady o zimnej temp.
(bezpośrednio wyciągniętej z zamrażalnika, gdzie należy ją wcześniej do niego włożyć na 2 godz., aby była zamrożona)



Przygotowanie Ciasta I Wypełnienia:
  1. Margarynę pokroić w kostkę i zagnieść w miarę szybko, aby margaryna nie rozpuściła się w dłoniach poddana ich ciepłej temperaturze lub włożyć margarynę z resztą składników do malaksera/blendera z dużymi nożami i zmiksować. W obu przypadkach powinna powstać zwarta kula ciasta. 
  2. Ciasto spłaszczyć i włożyć na 1 godz. do lodówki lub na 15 min. do zamrażalnika w miejscu, gdzie nie ma styczności bezpośrednio z lodem.
  3. Między czasie pokroić rabarbar w kostkę (bez obierania go).
  4. Posypać cukrem.
  5. Wymieszać.



Przygotowanie Kruszonki:

I:
  1. Margarynę pokroić na małe kawałki.
  2. Włożyć do malaksera/blendera z dużymi nożami.
  3. Dodać pozostałe składniki.
  4. Zmiksować na sypko.
II:
  1. Margarynę zetrzeć szybko na tarce o grubych oczkach.
  2. Dodać cukier.
  3. Dodać mąkę.
  4. Zetrzeć czekoladę na tarce o grubych oczkach.
  5. Wymieszać wszystko, lekko rozcierając w rękach margarynę, aby utworzyła kulki masła, ale całość ma nadal pozostać sypka.
  6. Kruszonkę na czas końcowego przygotowywania ciasta należy włożyć do lodówki.



Przygotowanie Końcowe:
  1. Gdy ciasto już dobrze się schłodziło, włączyć piekarnik na 180* C.
  2. Wyłożyć formę papierem do pieczenia.
  3. Dno formy w miarę szybko i bez nadmiernej styczności z dłońmi wyłożyć/wykleić ciastem.
  4. Wysypać równo mieszankę rabarbaru z cukrem.
  5. Posypać kruszonką.
  6. Włożyć do piekarnika.
  7. Piec 45-50 min. do momentu, kiedy kruszonka nabierze brązowego koloru.
  8. Ostudzić.
  9. Podawać na ciepło lub na zimno.

piątek, 4 maja 2012

Sałatka Żydowska






Opis: Sałatka żydowska składa się z ziemniaków i jajek z dodatkiem cebuli. Jest smaczną alternatywą dla sałatki jarzynowej, aczkolwiek ja wolę właśnie jarzynową. Wiem, że inni stawiają je często na równi. Skąd nazwa sałatki, nie wiem, może ktoś mnie kiedyś uświadomi. Z ciekawości przeszukałam zagraniczne strony internetowe i nie znalazłam tam żadnej sałatki, która jakkolwiek mogłaby przypominać tą, którą dziś przedstawiam, a szukałam pod różnymi nazwami. 
W sałatce żydowskiej przede wszystkim liczą się dobre ziemniaki, które z powodu suchości nie rozpadają się i nie rozgotowują. W Irlandii jest bardzo trudno spotkać takie ziemniaki, dlatego też moja sałatka nie wygląda zachęcająco. Na polskich ziemniakach sałatka sprawdzi się w 100% i na pewno będzie również lepiej smakować. Jest prosta w wykonaniu, więc polecam szczególnie smakoszom ziemniaków i jajek.


Pochodzenie: przepis ogólnodostępny


Ilość: 0,7 l



Składniki:
  • 4 średnie ziemniaki
  • 4 duże jajka
  • 1 mała cebula
  • majonez (w zależności od rodzaju ziemniaków, ja musiałam dać aż 200 ml)
  • sól
  • pieprz



Przygotowanie:
  1. Ziemniaki umyć, nieobrane ugotować do miękkości (w wodzie ok. 50 min.; w szybkowarze ok. 20 min.- w zależności od wielkości ziemniaków).
  2. Jajka ugotować na twardo w oddzielnym garnku.
  3. Oba składniki po ugotowaniu ostudzić.
  4. Następnie oziębić, aby stwardniały, co ułatwi nam ich krojenie, a z sałatki nie wyjdzie tzw. ciapa.
  5. Ziemniaki i jajka pokroić w drobną kostkę (ja robię to za pomocą siatki-kratki do warzyw).
  6. Dodać drobno posiekaną cebulę.
  7. Dodać majonez według upodobań i według tego, ile majonezu wchłoną nam ziemniaki.
  8. Wymieszać delikatnie, ale dokładnie.
  9. Doprawić solą i pieprzem.
  10. Podawać z pieczywem, wędlinami lub porcją mięsa.

środa, 2 maja 2012

Zupa Jarzynowa







Opis: Zupa jarzynowa to pyszny klasyk wśród zup. Istnieją różne wersje kombinacji warzyw, ale ja gotuję zupę jarzynową tylko w ten sposób, bo taki smakuje nam najbardziej. Jest to ulubiona zupa mojego Męża, który nazwał ją sobie po swojemu "Zupa ogródkowa".
Dbający o linię i nie tylko mogą pominąć mąkę i śmietanę, zwłaszcza latem, kiedy zupa smakuje nam bez takich dodatków, gdyż warzywa są tak słodkie, że niczym nie musimy ulepszać smaku zupy.
Polecam.

Z polskiego jarzynowego klasyku proponuję również "Sałatkę Jarzynową|"


Pochodzenie: kuchnia polska; przepis własny


Ilość: 2 l 



Składniki:
  •  1,200 l wody
  • porcja mięsa na zupę (np. 1 noga z kurczaka, 2 skrzydełka kurczaka, 1/2 korpusu kurczaka, kość wołowa/wieprzowa)
  • 2 liście laurowe
  • 3 ziela angielskie
  • 1 większa marchewka, pokrojona w kostkę
  • 1 średnia pietruszka, starta na tarce
  • 2 garście półplasterków pora
  • 2 garście startego na tarce selera
  • 2 średnie ziemniaki, pokrojone w kostkę
  • 2-3 garście świeżego/mrożonego zielonego groszku lub zielona fasolka pokrojona na małe kawałki
  • ok. 0,5 małego świeżego/mrożonego kalafiora/brokuła lub 50/50, podzielonego na różyczki (ok. 0,5 kg)
  • koperek świeży/mrożony, posiekany (opcjonalnie, ale bardzo polecam)
  • 2-4 czubate łyżki gęstej śmietany
  • 1 pełna łyżka mąki
  • sól
  • pieprz



Przygotowanie:
  1. Do garnka wlać zimną wodę.
  2. Dodać porcję mięsną.
  3. Dodać liście laurowe i ziela angielskie.
  4. Doprowadzić do zagotowania. 
  5. Gotować 15-20 min. na małym płomieniu pod przykryciem.
  6. Dodać marchewkę, pietruszkę, por i seler.
  7. Gotować na średnim płomieniu pod przykryciem do momentu, kiedy warzywa będą średnio-miękkie.
  8. Dodać ziemniaki, groszek i kalafior.
  9. Gotować na średnim płomieniu pod przykryciem, aż warzywa będą całkowicie miękkie.
  10. Z zupy odlać 1 dużą chochlę wywaru i dodać do niej śmietanę, aby się zahartowała.
  11. Wymieszać.
  12. Dodać mąkę.
  13. Wymieszać.
  14. Wlać do gotującej się zupy.
  15. Zagotować ponownie i gotować jeszcze 2 min.
  16. Jeśli zupa wyjdzie nam zbyt gęsta (chodzi o ilość warzyw w stosunku do wywaru), należy dolać odrobinę wody i ponownie zagotować zupę.
  17. Odstawić z płomienia.
  18. Dodać posiekany koperek.
  19. Doprawić solą i pieprzem.
  20. Wymieszać.
  21. Podawać solo lub z pieczywem.

wtorek, 1 maja 2012

Sałatka Z Serkiem Wiejskim






Opis: Sałatkę z serkiem wiejskim przyrządzam podobnie do Gziku. Gdy w sklepach lub na straganach pojawiają się już pierwsze wiosenne rzodkiewki, pomidory, ogórki i szczypiorek, często przyrządzam taką sałatkę. Jest smaczna, pożywna i lekka, więc idealna np. na śniadanie lub kolację. 
Polecam.

Pochodzenie: przepis własny

Ilość: ok. 0,5 l



Składniki:
  • 1 op. serka wiejskiego (200 g)
  • 2 średnie pomidory lub kilka koktajlowych 
  • 100 g rzodkiewki
  • ok. 1/3 ogórka szklarniowego (opcjonalnie)
  • 0,5 pęczka szczypiorku
  • sól
  • pieprz



Przygotowanie:
  1. Do serka wiejskiego dodać pokrojonego pomidora.
  2. Dodać pokrojone rzodkiewki.
  3. Dodać pokrojony ogórek. 
  4. Dodać posiekany szczypiorek.
  5. Wymieszać.
  6. Doprawić sola i pieprzem.
  7. Podawać solo lub z pieczywem.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...